Politura, wosk, lakier ? Wykończeniowy zawrót głowy.

 

Odświeżanie, odnawianie starych powłok.

Poddając mebel renowacji należy pamiętać, że jego historia i piękno zawarte są
w śladach ich wieku i użytkowania . Nie należy więc ze starego mebla robić nowego, tak jak zdarza się to często przy renowacji przez niedoświadczone osoby. Czasem łatwiej jest wymienić fornir na nowy, politurę zastąpić lakierem, ale nie ma to nic wspólnego z renowacją. Należy zadbać by mebel nie stracił swojego piękna na rzecz "idealności".

No tak wszystko brzmi cudownie, ale co wybrać, czym różnią się poszczególne rodzaje wykończeń, jakie są ich wady i zalety.

 

Politura

Królową wśród metod wykończenia drewna jest politura. Trudna, pracochłonna i czasochłonna metoda, która nagradza nas końcowym efektem, którego nie da się osiągnąć w inny sposób. Politura uwydatnia i podkreśla fakturę drewna, nie odpryskuje, jest przyjemna w dotyku, nadaje nieziemski połysk, ukazuje piękno i szlachetność mebla.

Zalety: politura tworzy powłokę trwałą, lśniącą, odporną na zarysowania.

Wady: Jako, że politura jest roztworem szelaku i spirytusu, na powierzchni mebla który ma kontakt choćby z małą ilością alkoholu powstają plamy. Gorące filiżanki, szklanki, nadmierne wystawienie na promienie słoneczne również powodują przebarwienia i uszkodzenia powierzchni.

 

Wosk

Wykończenie woskiem jest jednym z najstarszych sposobów wykończenia powierzchni drewna, stosowanym już w starożytności. Drewno mebla woskowanego jest aksamitne, miękkie w dotyku, o lekkim połysku.

Zalety: Wosk nakładany na drewno sprawia, że wszelkie drobne defekty drewna takie jak rysy,
a nawet minimalne ubytki zostają zamaskowane
. Za pomocą wosku można postarzyć mebel, nakładając w zagłębienia ciemniejszy wosk, niż na całości mebla.

Wady: Raz na kilka lat powinniśmy przeprowadzić gruntowną renowację woskowanych mebli , polega ona na usunięciu dotychczasowych powłok wosku i ponownym pokryciu. Nie powinno się nakładać wosku na meble intensywnie eksploatowane, np. stoły, krzesła, a także na meblach znajdujących się w łazience bądź kuchni. Wosk nie jest odporny na dużą ilość wilgoci, a także wysoką temperaturę. Natomiast szafy wykończone woskiem wyglądają wspaniale, przede wszystkim jeżeli są z litego drewna.

 

Lakier:

Wydaje się, że jest to najlepsza metoda, odporna i niewymagająca zachodu. Mamy wiele rodzajów do wyboru jeżeli chodzi o skład, wytrzymałość, rodzaj wykończenia (satyna, mat, połysk). Nie jest jednak idealny, a meble zabytkowe nigdy nie powinny być nimi pokrywane. Lakier jest trudny do usunięcia, więc powrót do stanu pierwotnego bez uszczerbku na drewnie jest prawie niemożliwe. Dodatkowo należy zaznaczyć, że renowacja polega na odnowieniu mebla za pomocą metod, które były stosowane w czasie jego powstawania, ze względu na szacunek do nich.

Zalety: Lakier tworzy na powierzchni drewna trwałe, transparentne powłoki odporne na uderzenia mechaniczne i zarysowania.

Wady: Jest twardy, a pracujące drewno pod spodem (kurczy się, rozkurcza), z czasem pojawiają się "pajęczynki".

 

Podsumowując rodzaj wykończenia przede wszystkim zależy od wieku mebla i pierwotnego jego wykończenia. Jeżeli mamy do czynienia z mniej wartościowym meblem, wykończenie zależy od nas.

 

Politura, wosk, lakier ? Co wybrać?

04 listopada 2019

Wróć do bloga

 

Decha z Duszą 

Dzd Karolina Kobiela-Kamińska 

ul. Dolnej Wsi 69B, 44-100 Gliwice